Kaj je zemeljski plin?

Zagotovo ste tudi vi že slišali za zemeljski plin, ki se zadnje čase vse bolj pogosto uporablja kot gorivo. V podjetju Geoplin d.o.o. se s to besedno zvezo srečujejo vsakodnevno, zato tudi z lahkoto razložijo kaj zemeljski plin pravzaprav je. Za laike pa je to malo drugače, zato morajo odgovor poiskati pri kakšnem strokovnjaku ali pa, tako kot večina, odgovor poiščejo na internetu.

zemeljski plin

Torej zemeljskemu plinu bi z drugimi besedami lahko rekli tudi fosilno gorivo v obliki plina. Sestava tega plina je sicer odvisna od tega, kje se le-ta nahaja, v osnovi pa je njegova glavna sestavina metan. Kot je razvidno že iz imena, se nahaja pod zemljo, običajno pa ga najdejo ravno tam, kjer so tudi nahajališča nafte. To sicer ni nič neobičajnega, saj zemeljski plin nastaja na zelo podoben način kot črno zlato. Posebnost tega goriva pa je zagotovo navdušila vse okoljevarstvenike – zemeljski plin je tisto fosilno gorivo, ki je najčistejše, ki ima najmanjšo emisijo ogljikovega dioksida in ki je tudi (če ga primerjamo z drugimi gorivi iz fosilov) energetsko učinkovit.

Ob metanu so seveda prisotni tudi drugi plini, na primer eten, propan, butan in etan. Zemeljski plin ima v svoji sestavi tudi CO2 in žveplovodik, vendar sta oba pri predelavi odstranjena. Zanimivo dejstvo je tudi, da je zelo iskan ravno takšen plin, ki vsebuje helij. Kot je znano, se s helijem polnijo baloni (to ste zagotovo videli na kakšnem festivalu ali zabavi), njegova posebnost pa je to, da če ga vdihnemo skozi usta, potem za kratek čas doživimo spremembo glasu in to je običajno zelo zabaven zvok, ki zabava vse prisotne. Pravi ‘hudobnež’ v zemeljskem plinu pa je dušik, zaradi katerega zemeljski plin doživi znižanje uporabnosti, kar pa zagotovo ne želimo, saj potem ni tako učinkovit kot bi lahko bil oziroma kot smo mogoče pričakovali, da bo.